Produktivita práce v USA rostla ve čtvrtletí nejrychleji od roku 1971

Washington 3. září (ČTK, DK) - Produktivita práce ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí zvýšila o 10,1 procenta, nejvíce od prvního čtvrtletí 1971. Vysoký růst však zřejmě způsobilo narušení výroby související s pandemií nemoci covid-19, které snížilo počet pracovních hodin. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

  • Ekonomika a investice
  • 3. 9. 2020

Ministerstvo zpřesnilo původní předběžný údaj ze srpna, který počítal s růstem produktivity o 7,3 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali po zpřesnění dat růst o 7,5 procenta. Za leden až březen se produktivita, která se měří produkcí zaměstnance na hodinu práce, snížila o 0,3 procenta.

Produktivita je důležitá pro zvyšování životní úrovně. Pomalé tempo růstu v posledních letech přispělo k pomalému zvyšování mezd.

Počet odpracovaných hodin se propadl o 42,9 procenta. To byl nejvyšší pokles od roku 1947, kdy se tento údaj začal sledovat. Výroba se kvůli pandemii snížila o 37,1 procenta.

Jednotkové pracovní náklady, které měří náklady práce na danou jednotku produkce a ukazují na mzdové tlaky, se zvýšily o devět procent. V prvním čtvrtletí stouply o 9,6 procenta.

Jedná se o jeden z mála ekonomických ukazatelů, který zaznamenal během koronavirové krize v pravém slova smyslu pozitivní trend, který může pomoci podnikům zasaženým krizí najít opět cestu k růstu.